Czym jest nacjonalizm ??

Zaczęty przez kapitan Polska, 09 Kwi 2006, 00:24:26

« poprzedni - następny »
Do dołu

kapitan Polska

Sława!
W książce od geografii autorki Teresa Krynicka, "Moje miejsce w Europie", dla klasy II gimnazjum napisane było że "(...) jednym z największych problemów globalnych jest nacjonalizm...

Jak widac nawet na przedmiocie geografia młodzieży wpajane są IDIOTYCZNE przesłania, wyciągnięte chyba z jednego z numerow Wyborczej.

Zapewne autorka nie ma pojęcia czym tak naprawde jest ..nacjonalizm" a próbuje wypowiadać się w tej kwestii i tylko robi młodemu pokoleniu zamęt w głowie.

esperanza

A czym jest naprawdę? I nie daje się wg Pana, Kapitanie zauważać?
Lato wisi na ostatnim promieniu słońca...

kapitan Polska

Ave!

Nacjonalizm jest doktrynalnym uzasadnieniem cnót składających się na patriotyzm i jako taki nie może się mu przeciwstawiać.
o. Jacek Woroniecki

Nacjonalizm jest więc przełożeniem patriotyzmu na rzeczywiste działania i dopiero on świadczy o patriotyzmie każdego człowieka. Kto mieni się patriotą, lecz nie nacjonalistą w pełni rozumiejąc, co znaczy to słowo, nie jest ani tym ani tym.

olavES

...skoro tak kapitanie generalizujesz to zapewne "nacjonalizm" w wykonaniu UPA i OUN też zasługuje na słowa twego uznania...
man kann nicht alles koennen, aber alles versuchen... :)

olavES

...chodzi mi o środki prowadzące do urzeczywistnienia ideologii... nauczony doświadczeniem i pomny lekcji historii, śmiem twierdzić, że od nacjonalizmu prosta droga do szowinizmu i ksenofobii...
man kann nicht alles koennen, aber alles versuchen... :)

Gajowy

nacjonalizm jest wówczas gdy kaczory uważaja że wiedzą najlepiej co jest dobre dla  dzikich świń  i zawieraja z nimi pakty. Oto prawa lasu i dżungli !

wojtek_kosynier

A Pan Kapitan z LPR-u czy PiS-u? Jak z tego drugiego, to gratuluję faktu, że to z waszego ugrupowania pochodzi minister Zieliński. Ostatnio dał się poznać z "najlepszej strony" w parlamencie :P
Jeżeli program wychowywania młodzieży - promowany przez p. ministra - ma się opierać na poglądach zbieżnych z kapitanem Polska, to ja dziękuję!

Zagranica

Nacjonalizm - postawa społeczno-polityczna uznająca interes własnego narodu za nadrzędny wobec interesu grup społecznych, społeczności regionalnych czy wyznań religijnych. Ideologia ta uznaje państwo narodowe za najwłaściwszą formę organizacji społeczności złączonej wspólnotą pochodzenia, języka, historii i kultury. (def ze słownika). Jednym słowem nacjonalizm nie jest postawą patriotyczną, bo jest głęboko sprzeczny z demokracją, która jako jedyny system ma głębokie uzasadnienie moralne, gdzie podstawą są prawa jednostki, po drugie również, ze względów pragmatycznych i ekonomicznych nacjonalizm jest czymś przeciwnym do patriotyzmu, ponieważ jak pokazuje historia społeczności otwarte i wielonarodowe osiągają większy sukces ekonomiczny. W drugim słowie idiotą jesteś ty a nie przesłanie tej książki.
Trzy buchy od babuchy i głuchy.

kapitan Polska

Ave!

Demokracja jest ustrojem dla moralnie miętkich - moralnie miętcy sa wszyscy, którzy władzę nad narodem widzą poprzez instrumenty parlamentarno-liberalne, dotyczy to także ugrupowań bedący w zamysle wyrazicielem idei narodowej (tak myślę tu o LPRze zdrajcy Romana Giertycha).  Społeczności otwarte i wielonarodowe przeżarte sa rakiem zgilizny moralnej, a prawa człowieka, wolność słowa i zrzeszeń to wszystko odwraca uwagę od najważniejszej wartości jaka jest grupa narodowa i jej prawa, które stoja ponad jednostkowym widzimisię.

wojtek_kosynier

Czyli rozumiem, że głupie społeczeństwo (oj, chyba faktycznie nie jest one mądre) należy trzymać "za mordę"?

kapitan Polska

Bardzo wulgarnie sie wyrażasz. Pojęcie społeczeństwa jest też wulgarne i nie na miejscu - to chłodne pokecie akademickie, zakładajace, ze każda jednostka jest samodzielna i samowystarczalna i łączy ich w grupę jedunie tzw. interes wyrażony w abstrakcyjnej umowie społeczne. A naród to nie suma indywidualnych jednostek, pamietak o tym, naród to mądry i żyjący organizm, w przeciwieństwie do papierowego społeczeństwa....

olavES

...panie kapitanie chciałbym przypomnieć, że to jest XXI wiek, jesteśmy polakami, mieszkamy w europie a czasy "fuehrerków" dawno już minęły... ps. i mam nadzieję, że to "społeczeństwo" nie da się jednak "wziąć za mordę" i przejrzy wreszcie na oczy...
man kann nicht alles koennen, aber alles versuchen... :)

kapitan Polska

Sława!

tak jest XXI wiek, jesteśmy Polakami (ale jak widzę, że piszesz mała literą to myśle, że się tego wstydzisz), mieszkamy w Europie i jesteśmy jednym z wielkich narodów Europy, czasy, jak Ty to nazwałeś' "fuehrerków" dawno juz minęły - zgadzam się w tym w 100% - ale odnosisz sie wulgarnie wobec narodu mówiąc o nim społeczeństwo i żle rozumiesz jego naturę jeśli twierdzisz, że może on dać się wziąć "za mordę" - dyscyplina przydałaby sie natomiast niektórym jednostkom, które poza narodem widzą swoją przyszłość, im ta dyscyplina pozwoliłaby wreszcie przejrzeć na oczy!

esperanza

Odrodzenie Stalina czy Hitlera proponujesz, kapitanie?
Lato wisi na ostatnim promieniu słońca...

kapitan Polska

Bardzo, bardzo niezrozumiałe jest kojarzenie idei nacjonalnej z patologiami hitlerowskimi, a szczególnie stalinowskimi - świadczy to tylko o głębokiej ignorancji wypowiadajacych się.

Do góry
 

Szybka odpowiedź

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Uwaga: W tym wątku nie pisano od 120 dni.
Jeżeli nie masz pewności, że chcesz tu odpowiedzieć, rozważ rozpoczęcie nowego wątku.

Użytkownik:
Email:
Weryfikacja:
Pozostaw to pole puste:

Podaj wynik działania: 1.+.1:

Skróty: naciśnij alt+s aby wysłać wiadomość, alt+p aby ją podejrzeć