DPT Wigry

Zaczęty przez reddie, 15 Lis 2008, 11:50:44

« poprzedni - następny »
Do dołu

reddie

Zapraszam do dyskusji, na temat DPT Wigry, który najprawdopodobniej za pół roku zostanie rozwiązany. Czy nie da się już niczego zrobić z tym zrobić? Czy możemy zwrócić uwagi władz regionu na wartość tej straty? Od dawna w ośrodku odbywają się bardzo ciekawe imprezy, dużo większej rangi niż te organizowane przez ROKiS. Miało też tam powstać Centrum Muzyki Alternatywnej i Fotoklub Wigierski (właściwie już powstał). Przez ostatnie 30 lat obiekt był dzierżawiony przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Przyzwyczailiśmy się już do tej naszej "wizytówki". A boję się pomyśleć ile może stracić nasz region, jeśli klasztor wróci na łono kościoła. I nie chodzi mi o wartość turystyczną, bo zwiedzać go będzie można nadal, ale właśnie o kulturalną. A tej mamy w naszym regionie najmniej. Dziękuję za wypowiedź.

tajna(polska

pogonić czarnych psubratów

Karis_

Mnie też zjeżył ten fakt. Co to za problem dla kościoła trzymać coś, co jeszcze przyciąga ludzi? Niestety, jestem bardzo źle nastawiona do kościoła katolickiego, ponieważ jest w większości przypadków nastawiony na kasę ludzi, chcą wyciągnąć jak najwięcej, a potem widzi się księży i zakonnice za kierownicą najnowszej toyoty z komórką w łapie. byłam świadkiem wielu przypadków kiedy to księża wyłudzali kasę od ludzi i zdania nie zmienię. Ich nie obchodzi rozwój kultury. Poza tym nie wiem, dlaczego w ogóle klasztor wraca pod władzę kościoła... przez 30 lat wszyscy byli zadowoleni, a teraz co? Nagle coś się rozjechało i przez to cały region straci na wartości w ogromnym stopniu. Bo bardzo wielu ludzi przyjeżdżało tam właśnie dla organizowanych tam imprez. Każdy mógł znaleźć tam coś dla siebie, było kilka innych rzeczy w planach i teraz zamiast się rozwijać, ludzie będą siedzieć w domach nie robiąc ze sobą nic.

reddie

... i gdzie przyjedzie Sojka, czy Raz, Dwa, Trzy...? A przecież wykonawcy, którzy tam się pojawiali, deklarowali swój rychły powrót zachwyceni urokiem tego miejsca. Nie oszukujmy się, Suwalszczyzna może być teraz omijana przez takich wykonawców, bo gdzie jeszcze znajdziemy taki kameralny klimat, no i taką kuchnię ;) Mieliśmy FKC w Dowspudzie, świetną imprezę, która już przeszła do historii. Oby klasztor, a raczej ta cała kulturalna otoczka nie podzieliła losów FKC. A boję się, że tak będzie.

tajna(polska

tajna - temat jest poważny, a twoje wynurzenia na temat swoich upodobań mocno średnio tutaj pasują. Z.

Karis_

Reddie, niestety coraz więcej ludzi wdrożonych w ten temat mówi, że już nic nie da się zrobić;/

lietwiah

Zobaczcie co się dzieje na białostockim forum Gazety Wyborczej . Pisza tam oburzeni na czarną mafię ludzie z całej Polski.

tajna(polska

tajna - temat jest poważny, a twoje wynurzenia na temat swoich upodobań mocno średnio tutaj pasują. Z.

Ktoś się podszył pode mnie, ciekawym co też to było:)

zielony.kot

tajna, pozbieraj się chłopie, bo niedługo cale stada twoich wirtualnych osobowości będą biegały po forum...

Zresztą, już i tak biegają ... To sie przynajmniej pozapinaj.

Sprawa własności Kościoła do terenów poklasztornych (skonfiskowanych w 1796 roku przez władze pruskie) jest co najmniej tajemnicza, ale skoro wszystko zgodnie z aktaulnie obowiązującym prawem, to coś mi się zdaje, że protesty nie zrobią wiekszego wrażenia na biskupie Mazurze. Zresztą kościół już liczy wpływy z utworzenia nowego sanktuarium - jeszcze nie boskiego (ale już jedną nogą w niebie) Wojtyły. Wszak był tam, sam dotykał \"tej ziemi\" i takie tam ...

Mam nadzieję, że kultura i tak się obroni. Wszak budynki poklasztorne to tylko mury, miejsce, a nie ludzie i nie twórczość. Bo tą można zabrać ze sobą wszędzie. Będzie dobrze.
Rzeczy niemożliwe robię od ręki, na cuda trzeba chwilkę poczekać ...

Wadim

Może będą za to czarne meszki?

wojtek_kosynier

Jako antyklerykał powinienem pluć jadem itepe...
Ale taka jest Polska, nieważne czy pod rządami PiS-u, PO czy SLD...
Wygląda no to, że państwo wyremontowało za frico. ale przecież de facto nie znam szczegółów umowy dzierżawy...
Jest mi jednak smutno, bo oferta kulturalna DPT na Wigrach jawiła się jako wyraźna alternatywa wobec polityki kulturalnej miasta Suwałki. Już nie chodzi mi jeno o - przyznajmy spektakularne - występy muzyczne w tzw. ogrodach. Ale także o comiesięczne koncerty w Galerii. Nigdzie indziej  - w zasięgu co najmniej stu kilometrów - nie mielibyśmy szansy zobaczenia na żywo takich wykonawców jak: Stary Olsa, Cikada String Quartet, ElettroVoce czy Chromosomos...
Mam nadzieję, iż pracownicy DPT - mam tam paru znajomych -  jakoś sobie poradzą...
Jeżeli na wigierskich posiadłościach będzie \"panować\" ten, o którym się mówi, to...
Pracownicy i współpracownicy pewnego, nieistniejącego już wydawnictwa, bardzo \"miło\" go wspominają...

tajna(polska

a już sobie przypomniałem, to rzeczywiście ja napisałem tutaj żarcik, że pozostanie w tej nudzie, jaka zapanuje po rozwiązaniu DPT,  jedynie trzepanie kapucyna:)

Paragon:)

Czy ktoś mógłby podać mi jakieś źródło gdzie mogę o całej sprawie poczytać? Chodzi mi o wypowiedzi biskupa, o ewentualnym sanktuarium, i wypowiedzi kogoś z dyrekcji DPT w sprawie rozmów z kościołem??

tajna(polska

w polskiej kulturze również panuje klanowość, wszystko się załatwia pod stołem, a nie na forum publicznym, więc zapewne niczego się nowego nie dowiesz w tym miejscu

ela

Kościół od zawsze tępił jakiekolwiek inicjatywy, które oświeciłyby choć trochę nieoświecony tłum. wiadomo, że im mniej głupich zaściankowców tym mniej wiernych. Poza tym DPT często promował artystów żydowskich, a to jak wiadomo Kosciołowi nie w smak. Podejrzewam, że stworzą tam teraz jakies durnowate miejsce spotkań równie durnowatej oazowej młodzieży, albo jakieś nikomu niepotrzebne miejsce modlitwy i tyle. Kontynuacją DPT nie są zainteresowani, ale hajsem z wynajmowania sal na wesela na pewno będą. Bardzo szkoda takiego miejsca...
E. BRZOZOWSKA

Do góry

Szybka odpowiedź

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Uwaga: W tym wątku nie pisano od 120 dni.
Jeżeli nie masz pewności, że chcesz tu odpowiedzieć, rozważ rozpoczęcie nowego wątku.

Użytkownik:
Email:
Weryfikacja:
Pozostaw to pole puste:

Jaki mamy rok?:

Skróty: naciśnij alt+s aby wysłać wiadomość, alt+p aby ją podejrzeć