Razem i osobno. Kultura żydowska w działaniu

Zaczęty przez AP, 17 Lip 2007, 12:00:21

« poprzedni - następny »
Do dołu

AP

Wszystkich zainteresowanych kulturą żydowską zapraszam do udziału w teatralno-muzyczno-medialnym projekcie pt. "Razem i osobno. Kultura żydowska w działaniu".
Projekt odbędzie się w dniach 4 – 19 sierpnia 2007 w Suwałkach.

Główną część projektu stanowić będzie 2-tygodniowy warsztat teatralny oparty o tradycyjny dramat żydowski pt. "Dybuk" Szymona An-skiego. Dodatkowo, jako jego uzupełnienie, proponujemy zajęcia dotyczące literackich i audiowizualnych świadectw Holocaustu.

Warsztat teatralny poprowadzi Awiszaj Hadari - współczesny izraelski twórca teatru, malarz i scenarzysta, a także tłumacz literatury hebrajskiej na język polski.

Oprócz warsztatów odbędą się otwarte spotkania (wykłady oraz projekcje filmów) poświęcone Zagładzie polskich Żydów. Wykłady poprowadzą zaproszeni eksperci - Marta Pietrzykowska (Instytut Filozofii i Socjologii PAN), Iwona Kurz (Instytut Kultury Polskiej UW) oraz Tomasz Łysak (Instytut Historyczny UW). Natomiast filmy, które planujemy pokazać, to: "Jeszcze tylko ten las" Jana Łomnickiego, "Korczak" Andrzeja Wajdy, "Portrecista" Ireneusza Dobrowolskiego.

Ponadto, odbędzie się jednodniowy wyjazd do Wilna (przed wojną ważne centrum kultury żydowskiej w Europie środkowej).

Gdzie i kiedy?
Warsztat będzie odbywał się w ROKiS oraz Młodzieżowym Domu Kultury od poniedziałku do piątku po około 4 godz. (dokładne godziny ustalimy wspólnie na pierwszym spotkaniu 4 sierpnia).

Wykłady i projekcie filmów (4, 10, 18 sierpnia) w ROKiS w godz. 19.00 - 21.00.

Pierwsze spotkanie - organizacyjne - odbędzie się 4 sierpnia (sobota) w ROKiS w godz. 10.00 - 11.00.

Jeśli chcesz uczestniczyć w projekcie
„Razem i osobno. Kultura żydowska w działaniu”
potwierdź swój udział
do dnia 1 sierpnia.

SMS pod nr 694 523 244
e-mail: kontakt@fundacjamiasto.org
tel.: 694 523 244

Jeśli nie możesz wysłać potwierdzenia
zapraszam na pierwsze spotkanie
4 sierpnia (sobota), godz. 10-11
ROKiS w Suwałkach

Więcej informacji:
www.fundacjamiasto.org
www.thetownfoundation.blogspot.com
AP

clod

Ja bym się chętnie zaangażował, ale w soboty pracuję do 13...
Tylko rzetelna i wytężona praca jednostki zapewni sprawne działanie kolektywu.

AP

No, to zapraszam na sobotni filmik, start o 19:)
AP

eith

Ciekawa inicjatywa, Polakom jest potrzebna nauka tolerancji i zrozumienia dla innych kultur - antysemityzm jest sporym problemem w tym kraju. Niestety Ci ktorzy za wszystko obwianiaja Zydow i tak sie nie nie przylacza...
 Judge Me

AP

Pewnie się nie przyłączą, zgadzam się.  Ale może przynajmniej temat relacji polsko-żydowskich pojawi się w Suwałkach na szerszym forum. Zresztą już się pojawił - na niniejszym forum:)
Pa
AP

clod

A najśmieszniejsze jest to, że Ci, którzy są antysemitami i głoszą bzdurne poglądy na lewo i prawo, to tak naprawdę nie znają osobiście żadnego Żyda, a większość z nich to tylko widziała w TV...
Tylko rzetelna i wytężona praca jednostki zapewni sprawne działanie kolektywu.

Krzysztof M.

Prawda clod
Ja osobiście nie mam nic do żydów, jeśli będą inwestować grupszy pieniądz w tym mieście to wcale mnie nie zmartwi
We are only what we are...

AP

A tak na marginesie: może ktoś zna jakieś publikacje lub www, z których można by się czegoś dowiedzieć o przedwojennych żydowskich Suwałkach? Np. gdzie była szkoła żydowska, synagoga, mykwa etc.?
Będę wdzięczny za wskazówki.

No i dzięki za przychylne przyjęcie tematu na forum. Podczas przygotowań projektu, m.in. w trakcie rozmów z tzw. partnerami, ostrzegano mnie, że temat stosunków polsko-żydowskich może okazać się w Suwałkach niebezpieczny:o

Mam nadzieję, że tak nie będzie.
AP

eith

Stereotypy, jak cholernie trudno ich uniknac. Sorka Krzysztof M, ale to jest wlasnie cholerny stereotyp - Zyd=kasa i zawlaszczanie mienia, etc.
 A co z artystami, pisarzami, zwyklymi szarakami, etc. czy Zyd to na pewno jakas tajemnicza postac z portfelem wypchanym kasa czychajaca na Twoj blad, by wykupic Twoj dom?

No dobra,  nie chciales zle...czepiam sie..
 Judge Me

tajnapolska

o dybuku pisała wyborcza, ale niewiele teraz pamiętam, może AP przybliżysz w skrócie o co chodzi w tym spektaklu?

Pepa Singer

Dość rozległe informacje na temat Żydów znajdziesz w \"Monografii Suwałk\". Poza tym warto wybrać się do Archiwum i porozmawiać na ten temat z pracownikami. Nie jestem pewna ale chyba w posiadaniu Archiwum znajduje się film o przedwojennych Żydach suwalskich, a jeśli nie to udzielą informacji , gdzie taki film można znaleźć. Kilka lat temu jakiś doktorant dostał nagrodę od \"Polityki\" za pracę doktorską na temat Żydów na północnym - wschodzie Rzeczypospolitej, między innymi na Suwalszczyźnie.

spidy

W ratuszu w wydziale PSG dostaniesz przewodnik pt. \"Suwalskie ścieżki kulturowe\" (świeżynka!). Jest tam trochę o suwalskich Żydach i Wielkiej Synagodze. Ale oczywiście nie tyle, co w ww. monografii.

Powodzenia z projektem i pozdrowienia z Pastwiska.org
pozdrawiam :)

AP

Bardzo dziękuję za podpowiedzi i odpowiedzi:) zabieram się do poszukiwań.

-> tajna-polska: \"Dybuk. Na pograniczu dwóch światów\" jest dramatem napisanym przez Szymona An-skiego (Salomon Zainwil Rapaport). Ponoć Szymon An-ski napisał \"Dybuka\" na podstawie opowieści pewnej karczmarki, którą spotkał podczas badan etnograficznych na Podolu i Wołyniu na pocz. XX w.

Sama historia jest banalna i nieco melodramatyczna. Otóż dwoje przyjaciół (Sender i Nisen), w latach swojej młodości, składa wzajemną obietnicę, że ich dzieci (oczywiście w przypadku kiedy jednen z nich będzie miał syna, a drugi córkę) zostaną małżeństwem. Wkrótce drogi obu przyjaciół się rozchodzą. Sender zostaje bogaczem, ojcem przepięknej córki - Lei, dla której szuka równie bogatego męża; i oczywiście zapomina o złożonej obietnicy.

Pewnego dnia na dworze reb Sendera zjawia się młodzieniec, chasyd, mistyk i kabalista - Chonen. Lea i Chonen zakochują się, lecz ojciec - wbrew zakochanym - podpisuje kontrakt małżeński z bogatm zięciem. Chonen nagle i w tajemniczy sposób umiera, a jego dusza wstępuje w cialo Lei (dusza człowieka wstępująca w ciało innego człowieka to właśnie dybuk).

Zrozpaczony Sender prosi o pomoc Rabina, który próbuje wypędzić dybuka z ciała opętanej dziewczyny. Rabin zmusza Sendera do przypomnienia dawnej obietnicy, skruchy i odmówienia kadisz za duszę zmarłego. Mimo wszystko dybuk pozostaje w ciele Lei, a po jej śmierci milość przenosi się w wymiar wieczności:)
Uff...

Oczywiście wszystko jest osadzone w tradycyjnej kulturze żydowskiej, w szczególności w chasydyzmie - dlatego ten dramat często jest interpretowany w kontekście miłości do tzw. szechiny (czyli emanacji boskiej w świecie ludzkim, nawet w grzechu).

Ja wolę interpretować \"Dybuka\" inaczej - jako głos wymordowanego narodu zydowskieo, jako wyrzut sumienia, jako obowiązek pomięci o społeczności żydowskiej. Mam nadzieję, że podczas projektu ten aspekt zostanie zostanie wyzyskany, szczególnie podczas dyskusji towarzyszących warsztatowi tatralnemu, na które serdecznie zapraszam.

A o dokładnych datach i godzinach takich konwersacji połączonych z kawą, herbatą, ciastkiem projekcją filmów i fotorafii będę informował na bierząco.

sorry za długą odpowiedź, ale t.-p. mnie sprowokował.
AP

Pepa Singer

Jeśli będziecie mieli problemy z dotarciem do monografii, służę własnym egzemplarzem. Gratuluję projektu. Uwarzam, że taka akcja była w Suwałkach bardzo potrzebna. Nie może istnieć zdrowe i dobrze funkcjonujące społeczeństwo bez swojej pamięci. Może powinniście zaprosić Adelsona, oile jeszcze żyje i stan jego zdrowia na to pozwala.

tajnapolska

nie sprowokował, tylko poprosił o odpowiedź, i wielkie dzięki za omówienie dybuka, bo w wyborczej była tylko jakaś recenzja z przedstawienia i nie wyjaśniała co oznacza słowo dybuk, a skupiała się na grze aktorskiej.

Trochę mnie zmartwiło to, że \"dybuk\" jest osadzony tak bardzo w religii, chasydyźmie i tak dalej, bo ja jestem ateistą i w kontekście niedawnego programu dawkinsa ( autora książki bóg urojony) na planete - o religiach, w tym chasydyzmu- prowadzonego  z punktu widzenia naukowego, trochę mi się rozłazi sensowność wystawiania religijnych przedstawień. Dobrze by było, gdyby twoja interpretacja \"dybuka\" została wyeksponowana na tych warsztatach. Jako pamięć o wymordowanych żydach, naszych niedawnych sąsiadów, przyjaciół, kolegów ( czasami może i wrogów), która tkwi w naszej podświadomości i świadomości i jest w nas ciągle obecna, często wypierana z naszej świadomości jakimiś szczątkami antysemityzmu, pseudokawałami o \"żydkach\" czy błędnymi przekonaniami o wszechwładnym zydowskim kapitale ( co ma jakieś niestety podstawy, bo izrael jest dużo bogatszym państwem od polski, a żydzi w usa są również postrzegani jako bogaci ludzie, taki przykład - koniec filmu vabank 2 - machulski z kolegą jadą do szwajcarskiego banku a tam po polsku z przedwojennym żydowskim akcentem przyjmuje ich jeden z pracowników banku :)

Ale z kulturą żydowską w końcu trzeba zetknąć się osobiście,  by w końcu ją dobrze poznać i skonfrontować z polskimi wierzeniami i postawami.

Do góry

Szybka odpowiedź

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Uwaga: W tym wątku nie pisano od 120 dni.
Jeżeli nie masz pewności, że chcesz tu odpowiedzieć, rozważ rozpoczęcie nowego wątku.

Użytkownik:
Email:
Weryfikacja:
Pozostaw to pole puste:

Jakie miasto jest stolicą Włoch?:

Skróty: naciśnij alt+s aby wysłać wiadomość, alt+p aby ją podejrzeć