Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - olganow

1
=> Dzięki vanillacat za odp. Chyba rzeczywiście ciężko jest w Suwałkach znaleźć dobrą stylistkę. Jakoś nie odpowiadają mi style pań z suwalskich salonów kosmetycznych - są zdecydowanie przekombinowane ;)

=> Ivona, rzeczywiście ta pani, która prowadzi obóz ze stylizacji wydaje się mieć bardzo dobre kwalifikacje. Dzięki za info ;)
 
2
dzięki ivona za info. trochę szkoda, że w Kazimierzu Dolnym organizowane są te warsztaty;). ale będę śledziła tę stronę, może Alcha zorganizuje kiedyś taki warsztat u nas.
3
Chciałabym się poradzić, gdzie można znaleźć w Suwałkach albo okolicach dobrą wizażystkę, która doradziłaby jak się ubrać w zależności od figury, jakie kolory i makijaż najbardziej pasuje do naszego typu urody, jak dobrać fryzurę, itd. Bardzo mi na tym zależy na takiej poradzie. Sama nie wiem gdzie szukać ;(
4
ja również wszystkim dziękuję za wspólnie spędzony czas, za zaangażowanie i chęć uczestniczenia w projekcie. oczywiście będziemy się do Was odzywać jak tylko uda mi się zmontować filmik i wybrać co fajniesze zdjęcia;-).
5
-> tajna: jeżeli chcesz poczytać o sytuacji Żydów niemieckich tuż przed wojną i ich relacji z Niemcami odsyłam do \"Cywila w Berlinie\" Antoniego Sobańskiego - niezły zbiór reportaży, refleksji na temat nieoficjalnych stosunków Niemców do Żydów w latach 30. Generalnie przeciętny Niemiec chodził na przykład do Żyda-sąsiada na przyjęcia, dysputy filozoficzne, wieczorki muzyczne, ale nie wypadało ich już zapraszać do siebie. rozdwojenie jaźni.
no wiesz - nie sądzę, żeby hitler i jego kompani rozpoznawali Żydów po długich, garbatych nosach czy czarnych oczach, bo pewnie co drugiego Niemca w ten sposób by zgarnęli (z myślą levi-straussa jak najbardziej się zgadzam).
wiesz, najgorsze w antysemityźmie było to, że bzdury opowiadane o Żydach były totalnie nieracjonalne - całe te gadanie że opanowują gospodarkę i są siłą destrukcyjną w \"kulturze tzw. zachodu\". myślę, że antysemici mają jakieś problemy pod kopułą i muszą znaleźć sobie \"obcego\" by móc jakoś sami się określić.
co odróżniało Żydów niemieckich? myśle, że istaniały jakieś spisy gmin żydowskich, bo jednak nawet zlaicyzowani Żydzi niemieccy chodzili do synagog, tyle że mocno zreformowanych (w niektórych nawet Tora była tłumaczona na język niemiecki!). nie wiem, może reichstag miał jakąś ewidencję tych gmin żydowskich. nie potrafię odpowiedzieć na Twoje pytanie. ale, wydaje mi sie, że dla rasisty nie trudno znaleźć Żyda.

a wobec kogo masz byc tolerancyjny? - zgadzam się z AP - wobec każdego człowieka, który nie narusza twoje osobistej wolności.


6
zgadzam sie z tajna, że perechodnik miał pretensję do współwyznawców o to, że szli jak baranki na śmierć i pośrednio obwiniał judaizm jako religię pokory i bierności. ale dla mnie jest to bardziej historia człowieka, który jak zresztą wiele ludzi czasie wojny, zatracili granicę pomiędzy dobrem i złem. binarne pojęcia zlały się w jedno. zreszta znamy juz tę bajkę z Borowskiego.
a jeżeli chodzi o wątek religijny - to co piszę tajniak na temat tego, że \"Żydzi byli dogodnym celem dla nazistów, ponieważ żyli w zamkniętych społecznościach, nie byli zaasymilowani z resztą niemieckiej społeczności\" to jest całkowita bzdura, bo własnie Żydzi niemieccy byli najbardziej zlaicyzowanymi Żydami w Europie, co wzięło sie od Haskali. Kulturowo niczym nie różnili się od reszty społeczeństwa niemieckiego i odnosili sie z pogardą do tzw Ostjuden, wschodnich Żydów, uważając ich za zacofanych cywilizacyjnie.